Moda na pin up - dobrze czy źle?

Saturday, May 25, 2013


Styl pin up staje się coraz bardziej popularny, chyba nikt nie ma co do tego wątpliwości. Coraz więcej imprez, warsztatów czy innych wydarzeń w całej Polsce, a także tu w Łodzi, ma w nazwie te dwa, robiące coraz większą furorę, słowa. Rozkloszowane sukienki, włosy zakręcone w loki i kocia kreska dobrze wyglądają na plakacie i równie dobrze się sprzedają.


Czy jest coś złego w tym, że organizowanych jest coraz więcej imprez skierowanych do dziewczyn zainteresowanych modą i stylem lat 50.? Oczywiście, że nie, ale fajnie by było, żeby tworzyły je osoby, które tym tematem "żyją" na co dzień. Dla których zjawisko pin up girls to coś więcej niż tylko chwytliwy slogan użyty na fali jego popularności. Chciałabym, żeby imprezy czy warsztaty tego typu organizowały osoby, które chcą podzielić się swoją pasją z innymi miłośnikami lat 40. i 50., a nie tylko zarobić na gorącym trendzie. I kolejny raz podkreślam - zarabianie na swojej pasji nie jest niczym złym. Jeśli uda się połączyć swoje zainteresowania z zarobkiem - wspaniale! 
Nie zrozumcie mnie źle. Nie mam monopolu na organizowanie w Łodzi jedynej i słusznej imprezy skierowanej do pasjonatów stylu pin up. Cieszą mnie takie inicjatywy, jak majowa noc w Scenografii z udziałem dwóch świetnych kapel rockabilly, przygotowana przez DJ Oldstyle. Cieszą tym bardziej, że odpowiedzialna za nią osoba od bardzo wielu lat związana jest z tym środowiskiem, żyje tym klimatem i teraz ma odpowiedni czas na organizowanie tego typu imprez i koncertów.
Może jestem naiwna, ale chciałabym, że takie wydarzenia powstawały z potrzeby serca, a nie z zimnej kalkulacji. I to, czy ktoś interesuje się tematem rok czy dwadzieścia lat - nie ma nic do rzeczy.

Moda na styl pin up ma i swoje plusy: dzięki coraz większej popularności tego zjawiska otwiera się więcej sklepów internetowych z odzieżą inspirowaną modą lat 50., dzięki czemu wszystkie miłośniczki tego stylu mają zdecydowanie większy wybór, niż powiedzmy dwa lata wcześniej. Chociaż nie każdego to cieszy, bo większa popularność przekłada się także na większą ilość dziewcząt, dla których moda inspirowana tym stylem, to po prostu kolejny trend, taki sam jak neonowe kolory czy czarno - białe paski. Jedna z Czytelniczek napisała na Facebooku  nawiązując do coraz większej popularności tego stylu "Z jednej strony to dobrze, z drugiej źle. Dobrze, bo będzie można łatwo sobie coś kupić, oraz ulica będzie lepiej ubrana. Źle, bo zaleje nas masa kobiet ubranych w tym stylu, nie zdających sobie z tego sprawy, podążających ślepo za wieszakami i tym co było na promocji. Zginiemy wśród tłumu identycznych, z łatką na czole "ofiara mody".
A wy co sądzicie na ten temat? Przeszkadza wam rosnąca popularności stylu pin up czy nie macie z tym żadnego problemu?

No comments:

Post a Comment