Roaring 20's - jak zostać flapper girl

Tuesday, July 16, 2013


W najbliższą sobotę (20 lipca) w łódzkim Klubie Scenografia odbędzie się impreza, podczas której królować będzie muzyka lat 20. Dzięki DJ'owi Oldstyle usłyszycie utwory z epoki w oryginalnych wersjach. Na wszystkich tych, którzy zjawią się w klubie w strojach inspirowanych szalonymi latami 20. czekać będzie niespodzianka w płynie.

Jak zostać flapper girl - wystylizuj się na chłopczycę z lat 20.


Suknie:
 Typowa sukienka miała prostą górę i nisko opuszczoną talię. Kobiecą sylwetkę tego okresu można przyrównać do prostokąta lub walca utrzymanego w jednolitej barwie. W ubiorze przez kilka lat obowiązywała jednokolorowośc, którą przełamywano fantazyjnymi cięciami, plisowaniami i fałdami. Prostota kroju skontrastowana była także z bogactwem zdobienia: popularne były błyszczące cekiny, strasy, srebrne i złote lamy, mocne wzory, a także ozdobne szale i chusty.

Kolory: mocne barwy zaczerpnięte z malarstwa kontrastowały z duetem bieli i czerni oraz szarości i beżu. Czerń pojawiała się także jako tło dla złota oraz srebra.
Suknie wieczorowe odsłaniały ramiona, plecy oraz łydki. Dodatkowe wrażenie nagości potęgowały zwiewne oraz błyszczące materiały. Eleganckie toalety obszywano koralikami, cekinami i frędzlami, które nie tylko pięknie mieniły się w świetle, ale także potęgowały wrażenie ciągłego ruchu.

Edward Molyneux dress

Stewart&Company 1925 metmuseum.org


House of Chanel metmuseum.org

House of Worth metmuseum.org


1925 metmuseum.org

                                                           Fryzury i nakrycia głowy:

Charakterystyczna krótka fryzurka pojawiła się w latach 20. za sprawą Polaka - Antoniego Cierplikowskiego, znanego w Paryżu jako Antoine. To właśnie on po raz pierwszy zaproponował takie uczesanie 40. letniej aktorce wodewilowej, która otrzymała rolę podlotka. Początkowo fryzura wywołała burzę protestów i kpin, ale już w 1922 roku pojawiła się w zagranicznych żurnalach, a dwa lata później obcinanie włosów stało się niezwykle popularne. Krótkie włosy zaczesywano na bok, noszono z przedziałkiem z boku, modna była także mała grzywka. Poularne stało się farbowanie włosów henną.
Louise Brooks

Mała główka wymagała równie małego nakrycia głowy. Początkowo kapelusze miały kształt kubełków, doniczek oraz niewielkich cylinderków tzw. kloszy wzorowanych prawdopodobnie na żołnierskim kasku.


 Buty, torebki i inne dodatki

Noszono pantofelki na obcasie zapinane na poprzeczny pasek, wykonane ze skóry lakierowanej, wielokolorowej bądź krokodylej. Nowością były tzw. plecionki, zrobione z cienkich paseczków kolorowej skórki. Buty wieczorowe wykonywano z atłasu, zamszu, ozdabiano je klamerką, strasami, brokatem, haftami i lamą. Pojawiały się także malowane lub inkrustowane obcasy.
Torebki wyszywane były cekinami, ozdabiane piórami bądź malowane. 
Modnymi dodatkami były także: białe kołnierzyki, długie kolorowe krawaty, żaboty, etole z lisów, a także chusty oraz szale. 

Pończochy
Popularne były lśniące ze sztucznego i prawdziwego jedwabiu, o barwie piaskowej, różanej, rzadziej popielatej. Luksusowe pończochy ozdabiane były z boku strzałkami. 
Pierwsze polskie pończochy z prawdziwego jedwabiu produkowane w Milanówku kosztowały 20 zł. W tym czasie pojawiły się także tanie pończochy wykonywane z jedwabiu sztucznego w Łodzi (kosztowały zaledwie 5 zł). 
Niezwykle modne stały się także pończochy z siateczki w kolorze złota lub srebra.

Reklama pończoch z 1927 roku

Biżuteria

Najmodniejsze były długie sznury pereł, szerokie bransolety oraz duże zwisające klipsy. Złoto ustąpiło platynie i srebrze. Coraz częściej zaczęła pojawiać się sztuczna biżuteria. 


Makijaż:

Mocno obwiedzione kohlem oczy, cienkie brwi oraz usta pomalowane w łuk kupidyna to ikoniczny wizerunek stworzony przez Maxa Factora. Stworzone przez niego "użądlone" usta prezentowała po raz pierwszy Mae Murray.
Clara Bow - It Girl lat 20.
                                                   Książki, które warto przeczytać

Wielki Gatsby F.Scott Fitzgerald

Pożegnanie z Berlinem Christopher Isherwood


No comments:

Post a Comment