Grace of Monaco: kilka słów na temat kostiumów oraz dodatków w filmie

Friday, June 27, 2014

Po filmie "Grace of Monaco" nie spodziewałam się zbyt wiele. Z jednej strony negatywne opinie znajomych, z drugiej druzgoczące recenzje w prasie, z trzeciej opis fabuły, z którego wywnioskowałam, że opowiedziana przez scenarzystę historia niewiele ma wspólnego z prawdziwymi wydarzeniami. Mimo wszystko nie sądziłam, że film będzie aż tak słaby, a kreacja Nicole Kidman po prostu zła. W pewnym momencie przestałam śledzić wydumaną historię i zaczęłam koncentrować się wyłącznie na wnętrzach oraz strojach głównych bohaterów. Po 90 minutach spędzonych w kinowym fotelu mogłam podziękować Gigi Lepage, kostiumografce odpowiedzialnej za skompletowanie garderoby postaci, za bardzo miłe wrażenia estetyczne.
Przeglądając artykuły poświęcone filmowi dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy na temat tego, jak powstawały kostiumy oraz kto odpowiadał za poszczególne części garderoby. Zapraszam do lektury!

Jak to zazwyczaj bywa w przypadku kostiumów filmowych, poszukiwania rozpoczęto w archiwach prasowych. Przeglądano żurnale z tamtych lat, wybierając poszczególne elementy ubioru. W wypadku tego filmu sprawę ułatwiał fakt, że można było posiłkować się fotografiami Grace Kelly, księcia Rainiera czy Marii Callas i próbować jak najwierniej odtworzyć ich garderobę. W filmie wykorzystano repliki istniejących wcześniej strojów, ubrania zaprojektowane w oparciu o ówczesną modę oraz znaleziska ze sklepów vintage.
W filmie pojawiają się dwie reprodukcje kostiumów Christiana Diora zaprojektowane przez  Marca Bohana oraz kostium z jesiennej kolekcji haute couture Chanel z roku 2012 z odpowiednio dopasowaną spódnicą.
Lepage zaprojektowała kostiumy, które nie były wprawdzie kopiami oryginalnych ubrań z epoki, ale silnie nawiązywały do mody z tamtych lat.
Suknia, którą Nicole Kidman ma na sobie podczas balu Czerwonego Krzyża bazuje na kreacji Jean Dessès i pokryta jest kryształkami Swarovski'ego. 
Dużą rolę w filmie odegrała także słynna marka Cartier. Chociaż Księstwo Monako skrytykowało film za niezgodność historyczną, wyraziło zgodę na odtworzenie pięciu elementów biżuterii z  królewskiej kolekcji.
Diadem odtworzony przez Cartier na potrzeby filmu
Jednym z nich był zaręczony pierścionek z 10 karatowym brylantem, który Grace otrzymała od księcia Rainiera w 1956 roku. Cartier wypożyczył także kilkanaście sztuk własnej biżuterii, między innymi szmaragdowy naszyjnik, który ma na sobie Maria Callas, zagrana przez aktorkę Paz Vega.  
Ta suknia!!!
W filmie nie mogło zabraknąć ikonicznej torebki Hermes (nazwanej na cześć księżnej mianem Kelly Bag) oraz eleganckich apaszek francuskiego domu mody.

Obuwie dostarczyli Salvatore Ferragamo oraz Jimmy Choo. Za rękawiczki filmowej księżnej odpowiadał Maison Fabre, natomiast nakrycia głowy zaprojektował Alexandre Barthet, syn Jeana Bartheta, prawdziwego modysty Grace Kelly.
 Philippine Pinton, prawnuk Francoisa Pintona, tak jak wcześniej jego pradziadek, zaprojektował okulary. Tim Roth wcielający się w postać księcia Rainiera, nosi w filmie garnitury od Smalto, koszule Charvet, obuwie Berluti oraz biżuterię marki Cartier. Madge Tivey-Faucon oraz Countess Baciocchi mają na sobie kreacje vintage od Balenciagi.
Poniżej wybrane kostiumy z filmu "Grace of Monaco"
Piękna sukienka!

Broszki Cartier


No comments:

Post a Comment