10 książek o burlesce, które warto znać

Thursday, June 6, 2013


Postanowiłam stworzyć listę książek poświęconych burlesce. Początkowo spis ten powstał na mój prywatny użytek (zamierzam sukcesywnie kupować kolejne pozycje), ale pomyślałam sobie, że może kilka z Was będzie, tak samo jak ja, zainteresowanych tym tematem. Wszystkie prezentowane przeze mnie książki i albumy dostępne są jedynie w wersji anglojęzycznej, jak na razie nie doczekaliśmy na polskim rynku żadnej pozycji w rodzimym języku. Część omawianych publikacji możecie zamówić poprzez Allegro, ale o wiele bardziej opłaca się kupić je na Amazon.co.uk (zamówienie powyżej 125 zł wysyłane jest do Polski bezpłatnie).

Burlesque and the Art of the Teese

 


Królowa współczesnej burleski dzieli się swoimi radami dotyczącymi makijażu, fryzur oraz kostiumów inspirowanych stylem lat 1920 - 1950. Jako doświadczona artystka doskonale wie, jak zachowywać się na scenie, jak zaplanować występ, skąd czerpać natchnienie, jak wyglądać olśniewająco w każdej sytuacji. Pięknie wydany album i zachwycające zdjęcia, a w drugiej części mroczny i równie fascynujący fetish. 

Burlesque: A Living History

 


Historia niezwykłych artystek działających na scenie burleski w jej największym rozkwicie. Setki zdjęć i opisów sylwetek najbardziej znanych nazwisk tamtych czasów. Od tej książki warto zacząć swoją przygodę z burleską.

The Queens of Burlesque: Vintage Photographs from the 1940s and 1950s

 


Album ze zdjęciami artystek burleski występujących w latach 40. i 50. Jeśli szukacie pomysłów na sceniczne kostiumy i fryzury, ta książka na pewno wam ich dostarczy.

The Burlesque Handbook

 

  Poradnik napisany przez założycielkę Szkoły Burleski w Nowym Jorku przedstawia historię tego zagadnienia w pigułce, opisuje najpopularniejsze choreografie oraz ćwiczenia wzmacniające poczucie własnej wartości i pewność siebie, tak potrzebne do niełatwych występów na scenie. Książka nie zastąpi wprawdzie profesjonalnych warsztatów, ale pozwoli spojrzeć na wiele kwestii oczami utalentowanej i doświadczonej instruktorki i performerki. 

Burlesque Beauty

 


 Osiem współczesnych artystek z Wielkiej Brytanii, osiem spojrzeń na burleskę inspirowaną klasyką z przełomu lat 1930 - 1950.

Pretty Things: The Last Generation of American Burlesque Queens

 


Wywiady z ostatnimi (żyjącymi) legendami burleski: autorka książki przepytuje między innymi słynną Betty Rowland oraz Zoritę! Oprócz historii znanych artystek, w środku znajdziecie opisy kostiumów, przygotowania do występów, tańca oraz tego, co dzieje się na zapleczu. Przed zakupem książkę można przejrzeć online tutaj.

Burlesque and the New Bump-n-Grind

 


Autorka opisuje zjawisko neo burleski, formy kształtującej się we wczesnych latach 90., nawiązującej do klasycznych występów z połowy XX. wieku, wzbogaconej o świadomość feministyczną. Historia ponownego rozkwitu tej aktywności artystycznej, jej początki, inspiracje oraz sylwetki najbardziej znanych performerów tego okresu.

Burlesque: Exotic Dancers of the 50s & 60s

 

   
Sylwetki 125 artystek z lat 50. i 60. zaprezentowane na zdjęciach będących własnością managerów, klubów oraz fanów. 

Burlesque Poster Design: The Art of Tease

 


  Historia burleski przedstawiona za pomocą plakatów promujących występy i wydarzenia. Począwszy od pierwszych afiszy z końca XIX wieku zapowiadających występy Follies Bergere, skończywszy na współczesnych festiwalach burleski. Doskonała inspiracja dla wszystkich organizatorów imprez tego typu!

It's All That Glitters: Portraits of Burlesque Performers in Their Homes

 


Na koniec ciekawostka. Brian Janes sfotografował amerykańskie artystki w ich domach, przy okazji pytając je o znaczenie burleski oraz kontrast między życiem prywatnym i zawodowym. Chętnie zobaczyłabym polskie artystki w takim ujęciu!

 

No comments:

Post a Comment