4 POWODY, DLA KTÓRYCH WARTO KUPOWAĆ VINTAGE

Wednesday, January 14, 2015

Sandały z lat 70. / Torebka z lat 50. / Zegar z lat 60.
Wnętrze mojego mieszkania, zawartość mojej szafy, praktycznie całe moje codzienne życie wypełnione jest przedmiotami z minionych dekad. Oczywiście kupuję także rzeczy nowe, ale to właśnie te ubrania, dodatki czy meble, za którymi stoi historia, są dla mnie najważniejsze. Dlaczego warto kupować vintage?

1. JAKOŚĆ 

Fotografie z 1913 roku
Najstarsze przedmioty vintage, które posiadam pochodzą z początku XX wieku. To fotografie, które w 2013 roku skończyły 100 lat! Wydaje się to niewyobrażalne, widząc, w jak dobrym stanie są te zdjęcia. Gobelinowa torebka z lat 50. wygląda tak, jakby wyszła z pracowni kaletnika kilka dni temu. Sukienka z lat 60. obszyta małymi koralikami nadal zachwyca doskonałym wykonaniem. Barek z lat 60. nie tylko świetnie się prezentuje, ale także działa bez zarzutu (światełko w środku). Mogłabym wymieniać tak bez końca. Czy współczesne przedmioty, które dziś nabywamy, będą tak dobrze zachowane za pięćdziesiąt czy sto lat?

2. WSPIERANIE MAŁYCH BIZNESÓW  

Rękawiczki vintage
Większość ubrań oraz dodatków vintage kupuję w małych butikach online lub wyszukuję w lokalnych sklepach z odzieżą używaną. Wielu właścicieli  tych internetowych sklepów znam wirtualnie, kilku poznałam osobiście. To zazwyczaj osoby doskonale znające historię mody, wyszukujące prawdziwe perełki do swoich sklepów, dzielące się swoją pasją z innymi. Właściciele sklepów stacjonarnych (mam tu na myśli głównie zagraniczne butiki vintage) zawsze chętnie rozmawiają z klientami, opowiadają o swojej pracy i znają historię wielu przedmiotów, które mają w swojej ofercie.

3. ETYKA

Talerz z Ćmielowa
Kupując przedmioty vintage wprowadzamy je do ponownego użycia. To recycling, dzięki któremu mniej rzeczy trafia na wysypiska śmieci. Dzięki temu nie wspieramy masowej produkcji z Dalekiego Wschodu, rzeczy wykonywanych byle jak, w bardzo złych warunkach, przez osoby (często dzieci) nie dostające godnej płacy za swoją pracę.

4. INDYWIDUALIZM 

Nylonowe halki vintage
Dzięki ubraniom i dodatkom vintage można podkreślić swój indywidualizm. Szansa, że spotkamy kogoś w takiej samej sukience z lat 60. jest doprawdy minimalna. Wśród rzeszy klonów mijanych na ulicach, vintage jest sposobem na wykreowanie własnego stylu. Vintage to także sposób na najgorętsze trendy sezonu. Wiosną i latem 2015 roku w kolekcjach królować będą inspiracje z lat 70. Zamiast sięgać po nowe ubrania z sieciówek, można rozejrzeć się za zwiewnymi sukienkami, dzwonami, zamszowymi kurtkami czy butami na platformach z epoki.
 ZA CO JESZCZE KOCHACIE VINTAGE? 
Lampa z lat 60.

  

No comments:

Post a Comment